Kontakt:

FOODADVENTURE, Prague;

+420 721 099 781,

+420 602 515 599

 

primoz@foodadventure.eu

meti@foodadventure.eu

 

 


TRIPADVISOR


Všechny sýry z naší nabídky jsou zpracovávány ručně ze syrového mléka na malých horských farmách.

 

Proč je sýr ze syrového mléka lepší?

Sýry ze syrového mléka mají plnou a jedinečnou chuť, protože každá farma má takzvané místní mikrobiologické klima, díky němuž specifická chuť vzniká. V syrovém mléce se zachovávají rovněž vůně, na které má vliv typ a chuť krmiva. Sýry ze syrového mléka mají vyšší výživovou hodnotu, obsahují více vitamínů a minerálů a esenciálních aminokyselin, které  člověk nutně potřebuje a není schopen si je sám vytvořit. Díky tomu je sýr ze syrového mléka důležitou součástí zdravé výživy.

V případě, že se v mléce rozmnoží škodlivé bakterie, sýr z něj nevznikne nebo nebude vhodný ke konzumaci.  Pokud je pravděpodobné, že je mléko napadeno škodlivými bakteriemi, je nutné ho pasterizovat, čímž se zničí většina škodlivých, ale i užitečných bakterií, a proto je třeba do něj přidat sýrařskou kulturu. Dnes se sýrařské kultury vyrábí průmyslově, což má velký vliv na standardizovanou chuť sýrů. Takto zpracované sýry jsou v kulinářském smyslu méně zajímavé a obvykle nedosahují kvality a komplexnosti sýrů ze syrového mléka.

Tradiční zpracování mléka je založeno na syrovém mléce, ale vzhledem k obavám z možné infekce i snadnější a lépe kontrolované výrobě je většina sýrů na celém světě vyrobena z pasterizovaného mléka. Výroba sýrů ze syrového mléka je v Evropě spjata s farmami, zejména z horských oblastí. 

Rodinná sýrárna Lepočer, Soča, Slovinsko

BOVECKÝ OVČÍ SÝR

Ručně vyráběný polotvrdý ovčí sýr ze syrového alpského ovčího mléka

 

Bovecký ovčí sýr je výrobek s chráněným označením původu Evropské unie.

Bovecký ovčí sýr má kulatý tvar, hmotnost mezi 2 a 5 kg. Šedohnědá až béžová kůra na povrchu je pevná a hladká. Těsto je pružné s řídkými drobnými dírkami a prasklinkami. Těsto starších sýrů je kompaktnější a lámavější. Má typickou aromatickou, plnou, intenzivní, jemně pikantní vůni a chuť.

Bovecký ovčí sýr ze sýrařství Lepočer pochází z údolí pod vrcholy Julských Alp v Triglavském národním parku, proto ho nazýváme jednoduše »Triglav«. Vyrábí se ručně ze syrového ovčího mléka a zraje od 2 měsíců do 2 let.

 

Sýr TOLMINC

Tvrdý plnotučný kravský sýr

 

Sýr Tolminc je registrovaný u Evropské komise jako výrobek s chráněným označením původu.

Sýr Tolminc se vyrábí v oblasti Zgornje Posočje a je pojmenovaný podle města Tolmin. Jeho výroba má již 700letou tradici. Jde o tvrdý sýr ze syrového plnotučného kravského mléka. Sýry váží od 3,5 do 5 kg, jejich průměr je od 23 do 27 cm, na výšku měří od 8 do 9 cm. Kůra s malým množstvím ok je hladká, má slámově žlutou barvu, intenzivní vůni a nasládle pikantní chuť. Doba zrání je nejméně 60 dnů, ale může být i 2 roky a víc. Podobá se italskému sýru montasio. Hodí se k přípravě sýrových talířů, tradičně se používá na »friku« (typický pokrm z oblasti Goriška Brda se sýrem a bramborami), nastrouhaný je ideální k dochucení těstovin a rizot.  

Rodinná farma Pustotnik, Gorenja Vas, Slovinsko

Sýr Martin a sýr Hubert

Zrající kravský sýr s červeným mazem

 

Sýr Martin i sýr Hubert jsou vyrobeny podle vzoru francouzských kravských sýrů s mytou kůrou, což znamená, že povrch sýra pokrývá červený maz. Ten sýru dodává charakteristickou pronikavou vůni a intenzivní chuť. Bochníčky jsou vyrobeny ze syrového částečně odstředěného mléka a pod čerstvým červeným mazem zrají přibližně šedesát dnů. Sýr má cihlově červenou barvu a měkkou krémovou strukturu. Díky způsobu zrání (červený maz) má silnou výraznou vůni a ušlechtilou intenzivní chuť. Výborně se hodí k pečeným bramborám, pro gurmány představuje společně s brusinkovou omáčkou nedílnou součást sýrových talířů.

 

Sýr Pustotnik

Zrající polotvrdý sýr

 

Zrající polotvrdý sýr se vyrábí ze syrového částečně odstředěného kravského mléka. Bochníky, jejichž hmotnost se pohybuje od 4 do 7 kg, zrají nejméně šest měsíců, což je nejlépe patrné na suché, žlutohnědé a tvdré kůře. Textura sýra je rovnoměrně kompaktní, má plnou, intenzivní a pikantní chuť i vůni. Tento sýr se hodí k přípravě obložených talířů nebo fondue, jeho chuť a vůně se nejlépe rozvíjí v kombinaci se sladkými ingrediencemi, jako je sušené ovoce, marmeláda atp.

 

Sýr Kosec

polotvrdý sýr s červeným mazem

 

Kosec je polotvrdý sýr, vyrobený ze syrového částečně odstředěného kravského mléka, které je klíčovou surovinou pro dosažení vysoké kvality. Vyrábí se ve formě kulatých bochníků, které váží od 4 do 7 kg. Během procesu zrání, jež trvá přibližně čtyři měsíce, vznikne na sýru červený maz, který se na povrchu pomalu suší a sýr tak získává bohatou chuť a vůni. Navlhlá červenohnědá kůra svědčí o vhodné zralosti sýra, který má příjemnou aromatickou chuť a čistou výraznou vůni. Tento sýr je vhodný k přípravě sýrových talířů, můžete jím ochutit pečená jídla, hodí se i k různým těstovinovým pokrmům.

 

OvčÍ a kravský sýr ve slaném roztoku

Sýr zrající ve slaném roztoku, známý také pod jménem »feta«,  je typickým představitelem středomořské kulinariky. Na rozdíl od ostatních sýrů tento zraje ve slaném roztoku (slaná voda), což mu dodává výraznou, pikantně slanou chuť. Díky specifickému způsobu zrání také získává tvrdou a lámavou strukturu. Užívá se v salátech nebo na pečenou zeleninu, je vhodný také k přípravě různých sýrových závinů.

 

Kajmak

Kajmak je balkánska specialita, která se připravuje z nasolené vařené smetany a má jemně mazlavou strukturu. Je nedílnou součástí balkánské kulinariky, často se servíruje na teplém chlebu nebo lepinji jako předkrm,  nejlepší chuť a vůni má ovšem v kombinaci s pokrmy připravovanými na grilu, jako jsou např. čevapčiči nebo pleskavice. 

Rodinná farma Podpečan, Galicija, Slovinsko

SÝR KAREL

Tvrdý kravský sýr

 

Sýr Karel se vyrábí z domácího čerstvého plnotučného kravského mléka, vyráběného pouze na farmě Podpečan, které je termizováno při teplotě 65⁰C a je k němu dodáno syřidlo a mléčné kultury. Sýr zraje v sedmikilogramových bochnících nejméně 6 měsíců. Výborně se hodí k přípravě sýrových talířů, nastrouhaný chuťově obohatí těstoviny a rizota. Sýrařka Martina ho pojmenovala po svém prvním učiteli sýrařství panu Karlovi Zanuttinim na výraz díků za znalosti, které jí předal.

 

SÝR KASPAR

Polotvrdý kravský sýr

 

Sýr Kaspar je polotvrdý kravský sýr se zeleným pepřem, ořechy, bazalkou, česnekem či středomořskými bylinkami. Tento sýr je také vyroben z plnotučného kravského mléka, termizovaného při teplotě 65⁰C s dodaným syřidlem a mléčnými kulturami. Má měkčí střed než sýr Karel, neboť zraje pouze přibližně měsíc a půl. Jméno Kaspar získal po prvním hospodáři ze statku Podpečan, který má 250letou tradici.

 

 • Rodinná farma Na Ravan, Cerkljanski vrh, Slovinsko

  Rodinná farma Na Ravan, Cerkljanski vrh, Slovinsko  

  SÝR EMENTÁL OČANC A SÝR GOUDA OČANC

  Domácí ručně vyráběný polotvrdý sýr ze syrového kravského mléka 

   

  Ementál Očanc a gouda Vrhovc jsou ručně vyrobené sýry ze syrového kravského mléka bez siláže. Ementál se vyrábí z mléka zahřátého na 40°C a ze syřidla. Zraje v bochnících o hmotnosti až 15 kg. Při výrobě goudy se mléko zahřeje na 36°C, hmotnost bochníků se pohybuje mezi 5 a 7 kg. Oba sýry pocházejí z horské farmy nacházející se v panenské horské přírodě a jsou zpracovávány tradičním způsobem. Zdravé krmivo z horských pastvin přispívá k tvorbě mimořádně kvalitního a lahodného mléka. Farma Na Ravan je rodinná sýrárna, kde se znalosti přenášejí z pokolení na pokolení.

  Jelikož kravské mléko je bohaté na karoten, mají tyto sýry typickou zlatožlutou barvu. Jsou vynikajícícm zdrojem bílkovin, vitamínů skupiny B, selenu a kalcia. Vysoká hodnota kalcia uchovává kosti a zuby zdravé, oslabuje příznaky osteoporózy, migrény a předmenstruačního syndromu a má pozitivní vliv na stav pokožky. Díky vysokému obsahu bílkovin se doporučuje sportovcům a lidem se zvýšeným příjmem bílkovin a může sloužit jako náhrada za maso. Vzhledem k vysokému obsahu kalcia, fosforu a magnézia ho pediatři doporučují jako součást každodenní stravy malých dětí.

   

  KRAVSKÝ JOGURT

  Kravský jogurt se vyrábí z pasterizovaného kravského mléka s 3,5 % mléčného tuku a jogurtové kultury. Díky plnotučnému mléku z horských pastvin má intenzivní, bohatou chuť a pevnou konzistenci.

  SYROVÉ MÁSLO

  Syrové máslo z farmy Na Ravan se vyrábí ze syrové smetany. Má zlatožlutou barvu, výjimečně plnou chuť a je lehce roztíratelné. 

 • Rodinná sýrárna Orešnik, Šentjošt, Slovinsko

  Rodinná sýrárna Orešnik, Šentjošt, Slovinsko  

  KOZÍ SÝR KRIŠTOF

  Ručně vyráběný polotvrdý sýr ze syrového ekologického kozího mléka

   

  Sýr Kryštof se vyrábí na ekologické horské farmě. Kozy se zde pasou na neposkvrněných pastvinách, plných voňavých horských květin a bylinek, které přispívají k tvorbě mimořádně kvalitního, chutného a zdravého mléka.

  Sýr se vyrábí podle tradiční metody z nepasterizovaného kozího mléka a zraje v kilogramových bochnících alespoň 3 měsíce. Nenasycené mastné kyseliny v kozím mléce (kaprinová, kaprylová a kapronová) mají mimořádnou schopnost dodávat energii a současně snižovat cholesterol. Kromě toho pomáhají při léčení různých nemocí, jako jsou výživové anomálie u malých dětí, problémy s trávením, žaludeční a cévní onemocnění, cystická fibróza či žlučové kameny. Antioxidanty v kozím mléce (konjugovaná kyselina linolová) zabraňují vzniku rakoviny a růstu nádorů a posilují imunitní systém. Esenciální minerál v kozím mléce je draslík, který udržuje normální krevní tlak a podílí se na správné srdeční činnosti.

   

  OVČÍ SÝR KRIŠTOF

  Ručně vyráběný polotvrdý sýr ze syrového ekologického ovčího mléka

  Ovčí sýr Krištof se vyrábí z nepasterizovaného ekologického ovčího mléka a zraje v kilogramových bochnících alespoň tři měsíce. Má vyjímečnou bohatou chuť a charakteristickou oříškovou vůni.

  Ovce sice dávají málo mléka, ale je plné a má dvakrát více tuků a bílkovin než kravské a kozí. Ovčí sýr je také bohatým zdrojem vitamínů A, B a D, minerálů, kalcia, magnézia a fosforu. Pravidelná a střídmá konzumace ovčího sýra pomáhá předcházet osteoporóze, přispívá k silným a zdravým zubům, vlasům, pokožce a nehtům, má vliv na zdraví krevních žil, kloubů a pokožky a především posiluje imunitní systém, zklidňuje nervy a ochraňuje před stresem.

   

  ČERSTVÉ KOZÍ SÝRY

   

  Čerstvé kozí sýry resp. laktické sýry se vyrábějí z kyselého kozího mléka a zrají 1 den či více, dokud se nevytvoří ušlechtilá plíseň. Na farmě Orešnik tímto způsobem vyrábějí čerstvé měkké kozí sýry, kozí fetu, zrající sýry s plísní a rolády s popelem. Popel na sýru nemá ovšem jen dekorativní hodnotu. Pozitivní účinek popela na laktické sýry spočívá v tom, že částečně odkyselí povrch sýra, snižuje přílišnou vlhkost a tak vytváří lepší podmínky pro zrání sýra a rozvoj plísní, které zvyšují komplexnost celkové chuti.

   

  BIO KOZÍ A OVČÍ JOGURT

   

  Bio kozí jogurt je vyroben z pasterizovaného ekologického plnotučného nehomogenizovaného kozího mléka. Má řidší konzistenci a je velmi osvěžující.

  Bio ovčí  jogurt je vyroben z pasterizovaného ekologického plnotučného nehomogenizovaného ovčího mléka. Má hustou konzistenci a plnou nasládlou chuť. Je vynikající s medem nebo lesními plody.