Kontakt:

FOODADVENTURE, Prague;

+420 721 099 781,

+420 602 515 599

 

primoz@foodadventure.eu

meti@foodadventure.eu

 

 


TRIPADVISOR


PROČ JSOU VÝROBKY ZE SUŠENÉHO MASA ZDRAVÉ?

Výrobky ze sušeného masa obsahují velké množství vysoce kvalitních proteinů, které dodávají tělu energii, posilují imuntiní system a budují svalovou hmotu. Představují také bohatý zdroj vitaminů a minerálů. Během procesu sušení se proteiny rozkládají na jednodušší látky, díky čemuž jsou snadněji stravitelné. Výrobky ze sušeného masa jsou zdravé pouze v omezeném množství. 

Rodinná farma PODOBNIK, Čeplez, Slovinsko

Speciální salám ČEPLEŠKI ŽELODEC

Složení: vepřové maso, slanina, mořská sůl, česnek, víno

 

Čepleški želodec je speciální sušený masný výrobek z vysoce kvalitního vepřového masa a slaniny v přírodním střívku, pro nějž je charakteristický oválný a plochý tvar. Je typický pro oblasti Idrija a Cerklje a byl původně zapsán jako výrobek s ochranným zeměpisným označením pod jménem Šebreljski želodec (název je odvozen od šebreljské plošiny).

Vyznačuje se vysokým obsahem masa a nízkým obsahem tuku. Jeho původní způsob výroby byl zachováván po staletí. Jeho jedinečnost spočívá ve vytvoření dokonalých podmínek pro sušení a zrání, jimž napomáhají větry z alpských a přímořských regionů, a dále ve způsobu plnění a použití vysoce kvalitních přírodních surovin.

 

SUŠENÁ KLOBÁSA

Složení: vepřové maso, slanina, sůl, koření

 

HOVĚZÍ SALÁM

Složení: hovězí maso, slanina, sůl, koření

 

DOMÁCÍ VEPŘOVÝ SALÁM

Složení: vepřové maso, sůl, koření, česnek, víno

 

KRAŇSKá KLOBÁSA

 

Kraňská klobása (německy Krainerwurst, anglicky Kransky Sausage, italsky Salsiccia di Cragno) je tradiční slovinská klobása, která čeká na registraci jakožto výrobek s ochranným zeměpisným označením.

Substantivum klobása ve slovinštině označuje malou klobásu obvykle podávanou vcelku (na rozdíl od salámu). Adjektivum kraňská je odvozeno od názvu oblasti Carniola (slovinsky Kranjska, německy Krain), která bývala v době Rakouska-Uherska jednou z korunních zemí. Slovinský termín kraňská klobása se poprvé objevil v šestém vydání Slovinské kuchařky od Felicity Kalinšek v roce 1912.

Kraňská klobása obsahuje min. 75-80% vepřového masa (vyjímaje slaninu), a max. 20 % slaniny. Může obsahovat také 5 % vody, mořskou sůl ze solných pánví Sečovlje, česnek, ledek a černý pepř. Žádné další ingredience nejsou povoleny. Klobásy jsou vyráběny v párech o délce 12-16 centimetrů a jsou spojeny dřevěnou špejlí.  Klobásy jsou uzené horkým kouřem o teplotě 70°C.

V celonárodní soutěži o nejlepší kraňskou klobásu získal první místo šestkrát za sebou Ivan Podobnik.  

Rodinná farma RAOUBER, Kras, Slovinsko

KRAŠSKÝ PRŠUT

Složení: vepřové maso, hrubá mořská sůl, koření


Slovinský krašský pršut je registrovaný Evropskou komisí jako výrobek s chráněným zeměpisným označením.

Nakládání vepřového masa do soli a jeho následné sušení je ve Slovinsku tradice stará několik století. Nejpopulárnějším zástupcem takto vyrobených produktů je bezpochyby krašský pršut. Šunky sušené v přirozených podmínkách severního větru burja nebo bóra, který vane přes kras, jsou vysoce kvalitní výrobky s chráněným zeměpisným označením. Krašský pršut získává svou specifickou chuť díky klimatickým podmínkám typickým pro kras a silným větrům, jako je bóra, které vanou přes Alpy až ke Středozemnímu moři.

 

Krašský pršut se také vyznačuje charakteristickým tradičním tvarem. Jedinými užívanými "přísadami" jsou mořská sůl a čistý krašský vzduch. Jedinečný je i způsob nakládání do hrubé mořské soli.

Pršut, který vyrábí rodina Raouber, se suší v jejich starém kamenném sklepě dva roky. Maso pochází výhradně z prasat chovaných ve volném výběhu na jejich farmě. 

Domácí pršut sušený dva roky je v současné době velkou raritou, jelikož velcí výrobci urychlují proces výroby na několik měsíců přidáváním dusičnanů (které mohou být karcinogenní).

 

KRAŠSKÁ  PANCETTA

Složení: vepřové maso, hrubá mořská sůl, koření

 

Krašská pancetta je registrovaná Evropskou komisí jako výrobek s chráněným zeměpisným označením.

Krašská pancetta také pochází z krasové oblasti.  Vyrábí se z vepřového bůčku s kůží a bez žeber z prasat z vybraného chovu. Pečlivý výběr masa typického obdélníkového tvaru, nakládání v mořské soli a následný proces sušení přispívají k vytvoření jejích typických organoleptických vlastností, delikátní textury jemných plátků a plné vůni.

Lahodná pancetta je velmi populární při přípravě obložených talířů a je důležitou součástí mnoha středomořských pokrmů.

 

SUŠENÁ VEPŘOVÁ PANENKA S PANCETTOU

Složení: vepřová panenka, pancetta, hrubá mořská sůl

 

Sušená vepřová panenka má charakteristickou jemnou chuť, vůni a narůžovělou barvu a je jednou z nejlepších lahůdek středomořské kuchyně. Tajemství této pochoutky spočívá v tom, že maso je obaleno pancettou, což mu dodává křehkost. Poté se nasolí a suší po dobu 4-6 měsíců v kamenném sklepě. Během procesu sušení hrají velkou roli klimatické podmínky jako vlhkost, vítr a teplota vzduchu, které jsou v krasové oblasti přímo ideální. Sušená vepřová panenka není uzená a neobsahuje žádné umělé přísady.

 

KRAŠKI ZAŠINK (SUŠENÁ KRKOVICE)

Složení: vepřové maso, hrubá mořská sůl, koření


Kraški zašink je registrovaný Evropskou komisí jako výrobek s chráněným zeměpisným označením.

Kraški zašink neboli budjola (italsky coppa) je masový výrobek typického válcového tvaru ze sušené krkovice obalené střívkem. Vzhledem k velké poptávce po krkovici vyvinuli místní farmáři způsob, jak ji sušit bez kosti v přírodním střívku. Po 4-6 měsících získá svou výraznou mírně slanou chuť. Má pevnou a hladkou texturu a jak vědí skuteční gurmáni, přímo se rozplývá na jazyku.

 

DOMÁCÍ KRAŠSKÝ SALÁM

Domácí krašský salám pokrytý ušlechtilou plísní je jednou z nejlepších tradičních krašských specialit. Tajemství této pochoutky spočívá ve výběru vysoce kvalitního vepřového masa a pečlivě připravené směsi koření. Rodina Raouber do něj také přidává několik kapek červeného vína krašské odrůdy Teran ze své vinice a suší ho ve větru bóra. Salámy navíc nechávají odležet ve stejném sklepě, kde uchovávají i víno​​. Speciální sklepní mikroklima napomáhá k vytvoření bílé ušlechtilé plísně, která salámu dodává výraznou vůni, rubínově červenou barvu a lahodnou chuť.